9 Aralık 2012 Pazar

KAPADOKYA BALON TURU

Göreme'de kaldığımız üç uzun ve güzel günün sonunda tatilimizi balon turu yapmadan bitirmenin mümkün olmadığına karar verdik. Göreme'den ondan fazla balon şirketi var fakat biz en eski ve güvenilirlerinden olan Anatolian Balloons ile uçmaya karar verdik. Hava şartlarının da uygun olduğunu öğrendikten sonra Göreme'den ayrılacağımız günün sabahına uçuş için rezarvasyon yaptırdık. Balon turu için fiyat standart uçuşlarda 160 Euro. Sabah saat 06:30'da otelinizin lobisinden özel araçlarla alınıyor ve uçuşun başlayacağı alana götürülüyorsunuz. Sabahın erken saatleri olması nedeniyle biraz daha kalın giyinmenizi öneririm tahmin edersiniz ki gün doğmadan hemen önce hava oldukça soğuk oluyor.


Fotoğrafta gördüğünüz gibi balonlar şişirilirken siz de balon firmasının ikramı olan çay kahve ve keklerden atıştırabilirsiniz. Daha sonra firma çalışanları tarafından isminiz ve otelinizin ismi okunarak on kişilik gruplar halinde balonların yanına götürülüyorsunuz. Bizim bulunduğumuz ekipte 2 Türk çift haricinde herkes Amerika'dan gelmişti, pilotumuz Russel da dahil olmak üzere. 


Uçuşlar 45 dk ile 1 saat arasında değişiyor. Uçaktan çok az da olsa korkan ben balonu kesinlikle daha güvenli ve eğlenceli buldum. Hatta öyle ki keşke balonla seyahat edebilsek diye bile düşündük :) Uçuş boyunca, bisikletle gezerek gördüğümüz yerleri bir de kuşbakışı olarak gördük: Zelve, Uçhisar, Paşabağı, Avanos, Güvercin ve Aşk vadisi...
Bir saatlik nefes kesici bir manzaradan sonra balon inişe geçiyor ve şampanya eşliğinde geçirdiğiniz harika dakikaları kutlarken tur katılım belgeleriniz teslim ediliyor...
Eğer bir gün Kapadokya'ya yolunuz düşerse olmazsa olmaz aktivitelerden biri balon turu. Aklınızdan hiç çıkmayacak eşsiz manzara ve huzur verici bir saat...1 yorum:

Yorumlarınız benim için çok değerli. Yorumlarınız için teşekkürler...