22 Ağustos 2013 Perşembe

AMERİKA - LOS ANGELES - UNIVERSAL STÜDYOLARI

En son peşimize takılan evsizden kurtulup otelimize dönmüştük Los Angelesta. Los Angeles'a ancak 1 gece ayırabildik biz gezimizde ve bu nedenle sabah erkenden uyanıp Universal Stüdyolarına gitmeye karar verdik. Stüdyo sabah 09:30'da açılıyor ve 17:00'de kapanıyor, bizim zaten uçağımız 17:00'de olduğu için mümkün olduğunda hızlı ve tadını çıkara çıkara gezmeliydik. Fazla vaktimiz olmadığı için biz otelden taksi ile gittik fakat otel görevlisinin söylediğine göre biraz aktarma yapmayı göze alırsanız metro vs ile de gidilebiliyor. Stüdyo ve içindeki bütün etkinliklerde geçerli günlük kullanım kartı kişibaşı 120$. İlk bakışta göze biraz pahalı gelebilir fakat emin olun kesinlikle pişman olmayacaksınız. Öncelikle kartınızı alıp içeri girdikten sonra sizi tabiki de kırmızı halı ve Universal Stüdyoları küresi karşılıyor :)
Her ziyaretçinin yaptığı gibi burada fotoğraf çekilme faslını geçtikten sonra ilerlemeli ve tur otobüsünün hareket ettiği yere gitmelisiniz. Tur otobüsü her yarım saatte bir hareket ediyor ve sizi bu kocaman alanın içindeki stüdyolarda gezdiriyor. Yaya olarak gezmek yasak çünkü içeride hala çekimleri devam eden birkaç dizi var. O dönem bazı sahnelerinin çekildiği Desperate Housewives vardı, neyseki hiç ilgimi çekmiyor. Yoksa sanırım otobüsten atlar sete dalardım :) Tur otobüsüyle giderken tipik Amerikan filmi setleriyle, bir animasyon film seti ve bir uçak kazası seti görüyorsunuz. Uçak kazası seti gerçekten etkileyiciydi.
Bu da meşhur Jaws filminden bir sahne :)
                            
Tur otobüsüyle yaptığınız mini tur bittikten sonra roller coasterların olduğu tema parkına geçiyorsunuz. Orada aynı zamanda yemek ve tuvalet ihtiyaçlarınızı da karşılayabilirsiniz. Tema parkında Transformers, Jurassic Park, Revenge of the Mummy ve The Simpsons roller coasterları mevcut. Hepsi gerçekten oldukça heyecan verici. Ben en çok Mummy'i beğenirken Ceyhun normal olarak Transformers'ı beğendi :) Bunlardan ayrı olarak bir de her saat önünde upuzun bir kuyruk olan Shrek 4D mevcut. Bildiğimiz Shrek filminin 4D'si, kocaman bir sinema salonu. Hepsini anlatmayayım size kalsın ama Shrek 4D'ye girerseniz eğer bacaklarınızı altınıza toplamayın, normal oturun ki örümcekleri hissedebilesiniz :) Bunlardan ayrı olarak tahmin edersiniz ki her yer dekor. Fransız sokakları, aşk çeşmeleri. Hepsinde fotoğraf çekilmeyi unutmayın çünkü dekor harika :)
Gerekli yerlerde gerekli fotoğrafları da çekildikten sonra bazı Hollywood filmlerinde yer alan hayvanların gösterisini izleyebilirsiniz. Şahinden tavuğa, köpeklerden farelere her çeşit hayvan mevcut. Eğlenceli bir gösteri, vaktiniz olursa onu da izleyebilirsiniz. Stüdyonun en görkemli showu tabiki de Waterworld. 1995 yılında çekilmiş filmin birebir canlandırması bu show. Korsanlar, düşen uçaklar, patlamalar, botlar her şey var bu showda. Her zaman olmuyor bu show, yanlış hatırlamıyorsam 2 yada 4 saatte bir yapılıyor, dekoru eski haline getirmek ve hazırlanmak için zamana ihtiyaç olduğundan. Biz uçağı kaçırma pahasına da olsa gösteri saatini bekledik ve izledik. Oraya kadar gitmişken izlemeden dönülmemesi gereken en önemli gösteriymiş zaten, izleyince anladık...
Waterworld de böyle. Stüdyolarda bunlar haricinde gezmeniz gereken en son yer ise Korku evi. Bildiğiniz, tipik korku tünellerinden çok farklı. Bunda gerçekten çok korkuyorsunuz. Yürüyerek geziyorsunuz içerde. Ve içerde küçük canlı Chucky'ler mevcut elinize kolunuza yapışan. Aynı zamanda karanlıkta yürüyerek gezdiğiniz için, içeriyi gezen insanlarla çarpışıp ayrıca bir korkmanız da mümkün. Ceyhun arkamızdan gelenlerle çarpışıp onların ve benim ödümü patlatmıştı :) Bu tünelin özelliği içeridekilerin maket değil insan olması :) Biz korku tünelini de gezdikten sonra 6 saat içinde tüm alanı gezmiş bulunuyorduk ve uçağımıza 2 saat kaldığı için hemen otele dönüp oradan da havaalanına geçtik.Böylece Amerika gezimiz de sonlanmış oldu. Ama üzülüyor muyuz? Tabiki hayır. Peki neden? Çünkü sırada İtalya gezimiz vardı :) İtalya gezisi de bize tamamen sürpriz bir gezi. Garanti bankasının düzenlediği bir yarışmada Instagram 1.si olmam nedeniyle gitmeye hak kazandık. Detayları merak edenler bir sonraki yazımı beklemek zorunda kalacaklar. En kısa sürede görüşmek üzere :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok değerli. Yorumlarınız için teşekkürler...