18 Ağustos 2014 Pazartesi

MONTJUIC KALESİ

Çoğu insanın aksine benim Barcelona'daki favori mekanım Sagrada Familia değil, Montjuic Kalesi. 1640 yılında yapılmış olan kale tüm şehre hakim olan tek yapı. Montjuic tepesi üzerinde yer alıyor tabiki. Biz Barcelona'yı Hop on Hop off otobüsleriyle gezdiğimiz için buraya ulaşmak zor olmadı bizim için. Tepeye çıkmak için teleferik kullanmanız gerekiyor ki en sevdiklerimden. Dönüşümüzde yağmur, şimşek fırtına olmasaydı daha çok sevebilirdim belki :)
Teleferik ücreti kişi başı gidiş dönüş 10 Euro. Yolculuk yaklaşık 10 dakika kadar sürüyor ve dibinize yıldırım düşmediği sürece eğlenceli :) Kalenin bahçesi çimenlerle kaplı ve muhteşem görünüyor. Arka taraftaki liman manzarası ise ön kısımdaki şehir manzarası oturup izlemelik.
Kale 18. ve 19. yüzyılda çıkan ayaklanmaları bastırmak için yapılmış, buradan top atışı yapılırmış şehre ve siyasi suçlular burada idam edilirmiş. Bu nedenledir ki kalenin üst kısmında toplar duruyor. Toplar bahane eğlence şahane :)
 
Kalede yaklaşık 1-2 saat vakit geçirdikten sonra teleferikle dönüş yoluna geçtik.
Teleferikten indiğiniz yere çok yakın bir yerde Fundacio Joan Miro var ve Miro'nun eserleri sergileniyor. 1983 yılında hayatını kaybetmiş olmasına rağmen son dönemlerde popülerleşmeye başlayan Miro'nun resim ve heykelleri bulunuyor müzede. Açıkçası Miro'yu seven ve tarzını benimseyen insanlar değiliz fakat gitmişken görelim diyerek uğradık. Giriş yetişkinler için kişi başı 11 Euro ve pazartesi günleri kapalı.
Miro sergisini de gezip bitirdikten sonra yağmur dolu formunu alınca saat de geç olunca otele dönmek zorunda kaldık. Bir gün sonra şansımıza hava günlük güneşlik olunca da muhteşem şehir manzarasıyla küçük cennet Park Güell'in yolunu tuttuk. O da bir sonraki yazımda burada olacak. Sevgiyle...

2 yorum:

  1. Teleferiğe biner miydim emin olamadım şimdi :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ay ben bayılıyorum aksiyona. Teleferik, uçak zeplin roller coaster nerde heyecanlı bişiler orada ben :D

      Sil

Yorumlarınız benim için çok değerli. Yorumlarınız için teşekkürler...