20 Ocak 2013 Pazar

ÇİN İÇİN HAYATİ NOTLAR

Evet Çin ile ilgili uzun uzuuuun yazılar yazdım. O yazılarda nereye nasıl gidilir, nerede ne yenir bolca anlattım, bu yazıda Çin ile ilgili küçük fakat önemli şeylerden bahsedeceğim.

* Öncelikle eğer iş için gittiyseniz, size kartvizitlerini 2 elleriyle tutarak uzatırlar ve siz de öyle almalısınız. Aldığınız kartviziti asla pantolonunuzun arka cebine koymayın, saygısızlık etmiş olursunuz.
* Büyük alışveriş merkezleri, oteller ve marketler hariç hala çoğu yerde kredi kartı geçmiyor, yanınızda mutlaka nakit para bulundurun.
* Türkiye'den ayrılırken üzerinizdeki Türk parasını Dolara yada Euroya çevirtiyorsunuz normal olarak. Çin'de her banka exchange yapmıyor. En kolay bulabileceğiniz banka Çin Devlet bankası. Fakat prosedürler çok uzun sürüyor. Verdiğiniz doları onlarca kez kontrol ediyorlar ve bankalarda sıra oluyor. Aslında hiç yapmak istemedik ama o kadar çok sıra bekledik ki en son gittiğimiz bankada uçağımızın kalkmasına az zaman kaldı deyip kendimizi VIP salona aldırdık :)
* Subway, Sbarro gibi çikolata, bisküvi alabileceğiniz yerleri bulmak kolay. Fakat çoğunun içeriği çince yazılı olduğu için okuyamıyorsunuz. Bu nedenle dikkat edin, kakaolu bisküvi aldık kullanılan yağın ne olduğunu bilmiyoruz fakat her şeyi yiyen japon balıkları bile yemedi :)
* Bizdeki bazıları gibi taksiciler taksimetre açmadan sizi götürmek isteyebilirler. İngilizce de bilmedikleri için dertlerini anlatamıyorlar, siz de anlatamıyorsunuz. Polis deyip taksimetreyi işaret ederseniz yola gelip taksimetreyi açıyorlar.
* Pekin, Shanghai gibi büyük şehirler haricindeki şehirlerde havayolunu kullanacaksanız Boardlarda bile Çince yazıyor, biletinizi elinize alıp kapıdaki görevlinin yanında dikilin. İnsanlar her ayaklandığında biletinizi gösterin, dilinizden anlamasalar da nerede duracağınızı söylüyorlar.
* Market ve alışveriş merkezinde değilseniz eğer ne alırsanız alın mutlaka pazarlık yapın. Türk olduğunuzu söylediğinizde en azından Amerikalılara davrandıkları gibi davranmıyorlar. Biz 3 tl'lik magnetleri 5 tl'ye alırken Amerikalılara 20 tl'ye satıyorlardı.
* Olur da hasta olursanız ya da yaralanırsanız kolayca eczane bulabilirsiniz fakat eczaneler 2 bölüm halinde. Bir tarafta Batı tıbbı ürünleri, diğer tarafta ise ginsengler bitki çayları vs var. Tercih size kalmış.
1 yorum:

  1. Güzel siteniz ve harika paylaşımlarınız için çooook teşekkürler…

    YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için çok değerli. Yorumlarınız için teşekkürler...