27 Ocak 2013 Pazar

ULUDAĞ GEZİSİ

Malum kış aylarındayız. Biz İstanbul'un göbeğinde bu sene karı 1 kere görsek de kayak merkezlerinde 2 metreye yakın kar var. Çocukken günübirlik gittiğimiz Kartalkaya gezisinden beri geçen sene de çalıştığım şirketle Kartepe'ye gitmiştik. Geçen sene de bazı nedenlerden ötürü kayak yapma şansımız olmadı. Bu sene kışın başından beri mutlaka gidip kayak öğreneceğim diye tutturmuştum. Fırsat sitelerinin birinde günübirlik Uludağ turunu da görünce dayanamadım erkek arkadaşım ve kendim için satın aldım. Bizim satın aldığımız tur Tatilmod firmasına ait. Hizmetten memnun kalıp kalmadığımıza daha sonra değineceğim. 


Kendi özel aracınız ve kendi imkanlarınızla giderseniz maliyeti ne olur bilemiyorum ama biz tura ulaşım+kahvaltı+kayak takımı için kişibaşı 100 TL ödeme yaptık. Rehber için de ayrıca 15 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Tur Anadolu yakasında Kadıköy evlendirme dairesi'nin önünde 04:30'da katılımcıları alıyor ve hareket ediyor. Tur rehberi orada gerekli olacak şeyler için de size indirimli fiyatlar veriyor. Biz kayak hocası için kişibaşı 70 TL, kayak gözlüğü için günlük 15 TL, Alt-üst kayak kıyafeti için 20 TL ve ekmek arası sucuk ve koladan oluşan öğle yemeği içinse kişibaşı 15 TL ödedik. Sabah 04:30'da hareket eden otobüs saat 08:00 gibi Uludağ'a varıyor.


Rehberinizin yönlendirmesiyle elinizdeki kayak takımı ve kıyafet fişlerinizi teslim edip size uygun kıyafet ve kayak takımlarınızı alıyorsunuz. Eğer kayağa gönül verdiyseniz ve ben sık sık giderim diyorsanız mutlaka kendi kıyafetlerinizi ve kayak takımlarınızı alın nitekim size 2 beden büyük gelen kıyafetleri de giymek zorunda kalabilirsiniz :) Biz başlangıç için ne kadar doğru olduğu tartışılır fakat snowboard'u tercih ettik. Giyinip hazırlandıktan sonra hoca ayarlanmasını talep ettik ve kervansaray skipasslarımızı da alıp piste geçtik. Uludağda bildiğim kadarıyla 14 ayrı pist var fakat biz Kervansaray telesiyeji kullandık.


Kayak hocamız her ne kadar Türkiye snowboard milli takım eğitmeni olduğunu söylese de kendisinden pek memnun kalmadık. Yaklaşık 10 dk düz zeminde bizi eğittikten sonra telesiyeje bindirip 1100 metrelik kervansaray pistine çıkarttı bizi. Düşe kalka da aşağı indirdi sağolsun :) Dediğim gibi bu gidişimizde öğrendiğimiz tek şey düşerken mümkünse popo üstü düşmemiz ellerimizi yere koymamamız oldu. Bir de düşmekten şişen henüz çatlak mı kırık mı ne olduğunu bile anlamadığımız diz kapağı yaralanmam oldu :)


Hem hocanın biraz moralimizi bozması, hem de ufak morluklarımız nedeniyle öğleden sonra kaymak istemedik pek. Gidip bir süre Beceren Cafe'de oturduk. Fiyatları sorarsanız Çay 5 TL, Nescafe 12 TL, Tost 10 TL :) Bir süre burada zaman geçirdikten sonra nasılsa günlük skipass'ımız var deyip yeniden Kervansaray telesiyejiyle zirveye çıktık. Zirvede Kartal Yuvası denen ortasında ateş yanan, ateş başında oturup sohbet edebileceğiniz hem de ısınıp sıcak şarabınızı yudumlayabileceğiniz harika bir ortam var. Bir süre de burada vakit geçirip saat 16:00'a doğru yeniden kayak malzemelerini kiraladığımız yere gidip malzemeleri teslim ettik. Saat 17:00'de Uludağ'dan dönüş yoluna geçtik. Topçular-Seferihisar feribot sırasında yarım saat sıra beklememiz nedeniyle saat 22:30 gibi evimize döndük. Dün hava oldukça soğuktu ve tipi vardı. Öğrendik ki bugün tipi daha şiddetliymiş ve kayak ihtimali daha azmış. Bazı yerlerimiz hala sızlasa da, dayak yemiş gibi olsak da soğuk ama güzel bir gündü. Eğitme becerisi pek gelişmemiş bir hoca benim hevesimi kıramaz. Morluklarım ve şişliklerim geçer geçmez yeniden deneyeceğim snowboardu ve sizinle yeniden paylaşacağım. Şimdilik Uludağ ve kayak maceramız bu kadar :)

4 yorum:

 1. Öncelikle geçmiş olsun:)) Ama kayak çok güzel bir spordur. Evet biraz başlangıçta ağrılı olabiliyor ama 25 senedir yaptığım bu spor gerçekten bireysel olanlar içinde en iyisi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :) Söylediklerinize katılıyorum gerçekten eğlenceli. Herkes kayak öğrenmeden snowboarda başlamanın iyi bir fikir olmadığını söylüyor fakat ben gerçekten çok eğlendim. Yalnız henüz iyileşemedim, iyileşir iyileşmez yeniden deneyeceğim :)

   Sil
 2. Bu sezonda da tercih edeceğimiz yer olacak.

  YanıtlaSil
 3. karın yağmasıyla uludağ turları hareketlenecektir. Yazınızda gittiğiniz ve aldığınız şeylerin fiyatlandırmasını yapmanız çok iyi olmuş hiç olmazsa hazırlıklı gidilir:))

  YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için çok değerli. Yorumlarınız için teşekkürler...